Concours internationaux de la Ville de Paris

Concours de piano-jazz Martial Solal

Welcome CIVP Rules 2006 - Images 2006... Awards
rounds 2006 Rules 2010 Jury 2006 participants 2006 Partners


Baptiste Trotignon (Grand Prix de la Ville de Paris 2002), with François et Louis Moutin in the Cité de la musique
photo©Dominique Allié

Concours de piano-jazz Martial Solal

The rounds - Competition 2006

First round - Second round - Final round


First round – Conservatoire national de région de Paris

• One original composition by the contestant with rhythm section (drums and bass).
• Any jazz standard for piano solo of the contestant’s choosing.

Saturday 23 September

rhythm section: Thomas Grimmonprez and Jean-Philippe Morel

14:30 Gordon Webster
14:45 Lars Duppler
15:00 Xavier Thollard
15:15 Simone Maggio
15:30 Laia Genc

pause

16:15 Rosario Di Rosa
16:30 Michael Guldberg Vitten
16:45 Daniel Szábo
17:00 Matthieu Marthouret

pause

17:45 Harald Aamodt Aadland
18:00 Rolando Luna Carrillo
18:15 Regina Litvinova
18:30 Ouajdi Cherif

rhythm section: Louis Moutin and Jean-Philippe Viret

20:30 Dan Tepfer
20:45 Alexander Zethson
21:00 Paul Lay
21:15 Max Vax

pause

22:00 Kristjan Randalu
22:15 Robert Botos
22:30 Marcin Masecki

Sunday 24, September

rhythm section: Louis Moutin and Gildas Boclé

14:30 Frantisek Jánoska
14:45 Natalya Karmazin
15:00 Sebastien Cicolella
15:15 Nicola Andrioli
15:30 Aldo López-Gavilán Junco

pause

16:15 Federico Lechner
16:30 John Roney
16:45 Cyril Trochu
17:00 José Ramón Cabrera Montes de Oca

pause

17:45 Stéphane Vasnier
18:00 Alejandro Vargas Rodríguez
18:15 Lorenzo Paesani
18:30 Tigran Hamasyan

rhythm section: Thomas Grimmonprez and Jean-Philippe Morel

20:30 Mark Aanderud
20:45 Aaron Weiman
21:00 Mateusz Kolakowski
21:15 Yvan Robilliard

pause

22:00 Vincent Bruyninckx
22:15 Adam Birnbaum
22:30 Michele Di Toro


Monday 25, September

rhythm section: Thomas Grimmonprez and Jean-Philippe Morel

14:30 Fabrizio Rat Ferrero
14:45 Andrew McCormack
15:00 Elmar Brass
15:15 Claudio Filippini

pause

rhythm section: Louis Moutin and Gildas Boclé

16:00 Florian Doidy
16:15 Ilan Kaddouch
16:30 Adrean Farrugia
16:45 Omer Klein

results for the second round on this page late evening....

CNR de Paris
14 rue de Madrid – 75008 Paris

Second round – Conservatoire national de région de Paris

Wednesday 27 September

14:00 Xavier Thollard
Misja Fitzgerald Michel / Thomas Grimmonprez and Jean-Philippe Morel
14:30 Daniel Szábo
Christophe Monniot / Thomas Grimmonprez and Jean-Philippe Morel
15:00 Harald Aamodt Aadland
Denis Leloup /Thomas Grimmonprez and Jean-Philippe Morel

pause

16:00 Rolando Luna Carrillo
Misja Fitzgerald Michel / Thomas Grimmonprez and Jean-Philippe Morel
16:30 Dan Tepfer
Christophe Monniot / Thomas Grimmonprez and Jean-Philippe Morel
17:00 Alexander Zethson
Denis Leloup /Thomas Grimmonprez and Jean-Philippe Morel

pause

18:00 Paul Lay
Misja Fitzgerald Michel / Thomas Grimmonprez and Jean-Philippe Morel
18:30 Max Vax
Christophe Monniot / Thomas Grimmonprez and Jean-Philippe Morel

20:30 Kristjan Randalu
Misja Fitzgerald Michel / Louis Moutin and Gildas Boclé
21:00 Robert Botos
Christophe Monniot / Louis Moutin and Gildas Boclé
21:30 Marcin Masecki
Denis Leloup / Louis Moutin and Gildas Boclé

pause

22:30 Nicola Andrioli
Misja Fitzgerald Michel / Louis Moutin and Gildas Boclé
23:00 Aldo López-Gavilán Junco
Denis Leloup / Louis Moutin and Gildas Boclé

Thuesday 28 September

14:00 Lorenzo Paesani
Misja Fitzgerald Michel / Thomas Grimmonprez and Jean-Philippe Morel
14:30 Tigran Hamasyan
Misja Fitzgerald Michel / Thomas Grimmonprez and Jean-Philippe Morel
15:00 Mateusz Kolakowski
Christophe Monniot / Thomas Grimmonprez and Jean-Philippe Morel
15:30 Yvan Robilliard
Denis Leloup / Thomas Grimmonprez and Jean-Philippe Morel

pause

16:30 Adam Birnbaum
Christophe Monniot / Louis Moutin and Gildas Boclé
17:00 Michele Di Toro
Denis Leloup / Louis Moutin and Gildas Boclé
17:30 Andrew McCormack
Christophe Monniot / Louis Moutin and Gildas Boclé
18:00 Ilan Kaddouch
Denis Leloup / Louis Moutin and Gildas Boclé

Results for the Final round on this page late evening....

CNR de Paris
14 rue de Madrid – 75008 Paris

Final round : Radio France
Salle Olivier Messiaen
116 avenue du président Kennedy – 75016 Paris
Entrée libre (dans la limite des places disponibles)

Samedi 30 September, 16:00

1. Contestant’s own original composition for piano solo
2. A New Decaband composition, with the contestant playing piano solo. Contestants shall receive the score at rehearsal with the band.
3. A jazz standard for piano and rhythm section of the contestant’s choosing.
4. Free improvisation for piano solo.

16:00 Max Vax
16:35 Tigran Hamasyan
17:10 Robert Botos

pause

18:15 Paul Lay
18:50 Daniel Szabó
19:25 Dan Tepfer

With François Moutin (bass), Louis Moutin (drums)
and the Newdecaband (Claude Egea et Eric Le Lann, trompette ; Denis Leloup et Marc Roger, trombone ; François Bonhomme, cor ; François Thuillier, tuba ; Jean-Philippe Morel, contrebasse ; Thomas Grimmonprez, batterie ; Claudia Solal, voix).

Prize-giving ceremony and concert Radio France
Salle Olivier Messiaen
116 avenue du président Kennedy – 75016 Paris

Sunday 1 October, 16:30

With François Moutin (bass), Louis Moutin (drums).

    Informations

All rounds are open to the public.

First and second round in the CNR de Paris.

Final round in the Salle Olivier Messiaen at Radio France.




©2005 ACDA - CIVP - AccueilWelcome